Egzaminy ósmoklasistów zaczynają się niedługo, bo już 23 maja. To pierwsze poważne sprawdzanie poziomu zdobytej wiedzy wich życiu. Temu wyzwaniu towarzyszy kolejne, równie stresujące, czyli wybór szkoły średniej. W jaki sposób rodzice mogą w tym pomóc dziecku?
Wybór szkoły średniej przypada na okres dorastania i jest punktem zwrotnym w dalszej karierze edukacyjnej każdego ucznia. W okresie rozwoju dziecka jest normalne, że nie wie ono czego pragnie, dokąd zmierza, kim ma być. Potrzebuje czasu na odnalezienie drogi i tego, czym chce się zajmować w dorosłym życiu. Nie można zatem wymagać od dziecka, aby podjęło samodzielnie decyzję, kim chce być w przyszłości i w jakim kierunku będzie podążać. Nie można jednak narzucać mu ścieżki edukacyjnej, która bardziej jest zgodna z preferencjami rodzica niż dziecka.
Warto z dzieckiem porozmawiać o tym, że zmiana szkoły nie oznacza zerwanie więzi z bliskimi osobami. Zadaniem rodzica nie jest podejmowaniem decyzji za dziecko, choćby był to trafny wybór, ale również nie powinno się pozostawiać dziecka samemu sobie – z lękiem, w osamotnieniu, z poczuciem bezradności.
Rodzic powinien przede wszystkim wspierać dziecko w jego wyborach i wspólnie rozważać wszelkie za i przeciw.
Jak wspierać dziecko w wyborze szkoły?
- Analiza możliwości dziecka – w pierwszej kolejności obserwuj dziecko, przeprowadź analizę jego osiągnięć pod kątem: gotowości na wysiłek edukacyjny, możliwości intelektualnych, ocen z poszczególnych przedmiotów, zdolności, zainteresowań i hobby, temperamentu, stanu zdrowia.
- Sprawdź mocne strony i predyspozycje dziecka, Wybierzcie szkołę, w której dziecko będzie miało szanse się rozwinąć bez obawy, że natychmiast spadnie na nie szereg przytłaczających, niekiedy niemożliwych do osiągnięcia wymagań.
- Skupcie się razem z dzieckiem na jego ulubionych szkolnych przedmiotach – to może być właściwy kierunek wyboru odpowiedniej szkoły średniej.
- Zastanówcie się nad pasjami i zdolnościami dziecka – Jeśli masz dobry kontakt ze swoim dorastającym synem czy córką, to zapewne wiesz, czym się interesuje? Jakich przedmiotów lubi się uczyć, a których nie znosi? Czy już wie, kim chce zostać w przyszłości? Jeśli jest np. uzdolnione artystycznie, być może taka szkoła będzie dla niego odpowiednia; jeśli dobrze się czuje w gotowaniu, może odnajdzie się w technikum gastronomicznym lub szkole zawodowej, itd. Ważna jest szczera rozmowa. Niech dziecko samo opowie, co najbardziej lubi robić.
- Jeśli dziecko pewnie stawia na jakiś zawód, dowiedzcie się o nim jak najwięcej i wspólnie rozważcie wszelkie za i przeciw.
- Bardzo przydatne w wyborze szkoły są informacje o placówkach, zawodach i rynku pracy.
Wybór szkoły średniej – poznaj kilka ważnych zasad
• Dopilnuj, aby nie przeoczyć ważnych terminów i formalności. Nie każdy nastolatek jest na tyle odpowiedzialny, żeby samodzielnie się tym zająć.
•Najgorsze, co może zrobić rodzic, to powiedzieć do swojego dziecka „Rób co chcesz – to Twój wybór, to Twoja decyzja”. Skutkuje to osamotnieniem, często poczuciem niepewności i lęku — jestem sam, nie mam co liczyć na pomoc. Poczuje się, jakby Ci nie zależało na jego przyszłości, a przecież tak nie jest.
• Nie narzucaj swojego zdania, że powinno zostać prawnikiem, lekarzem, czy inżynierem, bo to dobry zawód, albo takie macie tradycje rodzinne.
• Nie pozwól wybrać pierwszej lepszej szkoły, bo koledzy tam idą. Młodzież ma przecież różne zainteresowania i predyspozycje, a wybór szkoły średniej to poważna, odpowiedzialna decyzja.
• Jeśli już wie, kim będzie w przyszłości i chce iść do szkoły branżowej albo technikum, to nie zabraniaj mu. Nie powtarzaj, że musi koniecznie skończyć liceum, a potem studia. Uwierz, że hydraulik, budowlaniec czy fryzjerka to też bardzo dobre zawody i potrzebne społeczeństwu. W dodatku z możliwością niezłych zarobków.
• Upewnij się, czy nie będzie problemu z dojazdem do wybranej szkoły?
Wybór odpowiedniej szkoły średniej to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. We wsparciu dziecka w podjęciu decyzji o wyborze szkoły średniej ważne jest wyważone zaangażowanie rodziców. Najważniejszym jest nie pozostawianie dziecka samemu sobie ze słowami "to Twój wybór", jak i nie wywieranie na nim presji. Dlatego warto do tej sprawy podejść z rozsądkiem, Usiądź spokojnie ze swoim dzieckiem i zrób wszystko, aby pomóc mu w tej trudnej decyzji.
Źródła: https://dokariery.pl
Katarzyna Durczak, Jak pomóc rozwijać skrzydła, wydawnictwo KOWEZiU, Warszawa 2013
Opracowała Monika Łęczycka