28 października 2024 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w ogólnopolskiej lekcji online „Co nam daje oszczędzanie?” Została ona zorganizowana w ramach Krajowego Forum Edukacji Ekonomicznej, we współpracy z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości.
Rok 2024 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Edukacji Ekonomicznej, upamiętniającym 100. rocznicę reform Władysława Grabskiego i wydanie powieści Janusza Korczaka „Bankructwo małego Dżeka”.
W lekcji wzięli udział:
- Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu RP,
- Waldemar Zbytek, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego REE 2024,
- prof. Witold Orłowski, Ekonomista i edukator, Główny Doradca Ekonomiczny PwC Polska.
W trakcie lekcji, nawiązując do historycznych reform gospodarczych, w tym wprowadzania oszczędności w gospodarce krajowej przez Władysława Grabskiego, uczniowie poznali korzyści, jakie daje umiejętności rozważnego oszczędzania. Sztuka oszczędzania jest kluczowa zarówno na poziomie indywidualnym, jak i krajowym.
W pierwszym przypadku pozwala budować stabilność finansową, unikać długów
i realizować cele życiowe. Na poziomie kraju oszczędności obywateli wspierają rozwój gospodarki, umożliwiając inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy. Ponadto, powszechne oszczędzanie wzmacnia odporność społeczeństwa na kryzysy ekonomiczne, co sprzyja długoterminowej stabilności finansowej kraju. By osiągnąć bogactwo, warto rozpocząć od oszczędzania małych kwot. Z drugiej strony, małe wydatki na błahe, niekoniecznie potrzebne rzeczy, oddalają nas od bogactwa...
Po zajęciach ósmoklasiści wzięli udział w ogólnopolskim konkursie na platformie TESTPORTAL „Ekonomiczny SPRINT”.
Na koniec, ku refleksji, kilka powiedzeń o oszczędzaniu pieniędzy
„Grosz do grosza, a będzie kokosza”.
„Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”.
„Wystrzegaj się małych wydatków. Mały przeciek może sprawić, że zatonie wielki statek”.
„Kto z groszem się nie liczy, tego bieda wyćwiczy”.
„Człowiek biedny ceni sobie każdą złotówkę, a bogaty każdy grosz”.
Anna Andrzejczuk