„Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa …”
(Robert Frost)
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Święto Poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”. Światowy Dzień Poezji obchodzony corocznie 21 marca, ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Utwory wielu polskich poetów są dostępne online dzięki serwisowi Polona – Repozytorium Cyfrowego BN i zintegrowanej z nimi Biblioteki Cyfrowej. Wszystkie utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i innych polskich poetów możemy bezpłatnie przeczytać na stronie: Polona2
Tego dnia uczniowie klasy IVa i klasy Vb na lekcji języka polskiego recytowali ulubione wiersze, z radością wracali wspomnieniami do dziecięcych rymowanek, utrwalali wiedzę o budowie wiersza i zastanawiali się nad znaczeniem poezji w codziennym życiu. Celem zajęć była popularyzacja literatury polskiej, upowszechnienie kultury żywego słowa oraz kształtowanie wrażliwości literacko-językowej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, a także spróbowali swoich sił jako interpretatorzy zaszyfrowanego języka poezji. Mamy nadzieję, że pierwsze udane próby zachęcą młodych artystów do nowego sposobu wyrażania swoich przemyśleń, wrażeń i oryginalnego spojrzenia na świat.
Sprawdź swoją wiedzę:
- § QUIZ na Dzień Poezji
- § Język poezji
- § Romantyczność
- § Brzechwa i Tuwim – sprawdź, czy wciąż pamiętasz te wiersze dla dzieci?
- § Czy uważasz się za znawcę poezji?
- § Poezja a proza
- § Czy rozpoznasz polskich poetów na zdjęciach?
- § Rozsypanka – polscy pisarze i poeci
Zachęcamy do lektury i do słuchania poezji:
Na stronie internetowej polska-poezja.pl oraz polska poezja w serwisie YouTube, opublikowane są utwory czytane przez polskich aktorów. Audioteka zawiera wiersze najbardziej znanych poetów wszystkich okresów historycznych, od średniowiecza do współczesności.
Wisława Szymborska ,,Nic dwa razy się nie zdarza”
Sanah ,,Nic dwa razy”
Marek Grechuta ,,Wiosna – ach to ty”
Wisława Szymborska ,,Niektórzy lubią poezję”
Agata Borkowska